یک کمربند یک جاده

 

طرح قرن که به عنوان پروژه یک کمربند، یک جاده یا پروژه کمربند جاده، طرح کمربند و جاده، یا OBOR (یک جاده یک کمربند) نیز شناخته می شود، برای اولین بار در یک سخنرانی توسط شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سفرش به قزاقستان در سال ۲۰۱۳ نامگذاری شد. این پروژه که به آن اشاره شد، ناگهان مورد توجه همه کشورهای جهان قرار گرفت. پیش از این با نزدیک به ۷۰ کشور اروپایی و آسیایی برای این پروژه که برای احیای و توسعه جاده ابریشم است، قرارداد همکاری امضا کرده است. پیش بینی می شود هر سال این تعداد افزایش یابد. هدف این پروژه یکپارچه سازی بین المللی از طریق شبکه های حمل و نقل، شبکه های انرژی و مخابرات است. این پروژه یک پروژه عظیم است که ۴۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان، ۶۴ درصد از جمعیت جهان، ۴۰ درصد از خشکی‌ها، ۷۵ درصد از انرژی شناخته شده را پوشش می دهد.

کشورهای جاده ابریشم

کریدورهای زیادی در این پروژه وجود دارد و بیش از ۶۰ کشور در این کریدورها قرار دارند. مسیرهای مختلف در محدوده پروژه به شرح زیر است:

چین-مغولستان-روسیه

چین – بنگلادش – هند – میانمار

چین – آسیای مرکزی و غربی (جاده با ترکیه)

شبه جزیره چین هندی-ترکیه

چین – پاکستان

طبق آخرین توافقات با چین، کشورهای مشمول پروژه بر اساس مناطق به شرح زیر تقسیم می شوند:

شرق آسیا: چین، مغولستان

آسیای جنوب شرقی: برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تیمور شرقی، ویتنام

آسیای مرکزی: قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان

خاورمیانه و شمال آفریقا: بحرین، مصر، ایران، عراق، اسرائیل، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر، عربستان سعودی، فلسطین، سوریه، امارات متحده عربی، یمن

جنوب آسیا: افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، پاکستان، سریلانکا

اروپا: ایتالیا، آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، چک، استونی، گرجستان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، لهستان، روسیه، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، ترکیه، اوکراین .

اهمیت جاده ابریشم برای ترکیه

کریدور میانی 'خط اصلی' که ترکیه در آن واقع شده است در مرکز پروژه قرار دارد. با افزایش اهمیت منطقه در محدوده پروژه، پیش بینی می شود که حمل و نقل در مثلث آناتولی، قفقاز و آسیای مرکزی در میان مدت به چندین برابر اندازه اقتصادی فعلی آن برسد.

در سال‌های اخیر، محور اصلی سیاست‌های حمل‌ونقلی ترکیه به‌منظور ایجاد خط حمل‌ونقل بدون وقفه از چین به لندن شکل گرفته است. وزیر اسبق حمل و نقل و زیرساخت‌ها، جاهد تورخان گفت: «خط راه آهن باکو- تفلیس- قارص که سال گذشته افتتاح شد، در این نقطه به عنوان زیرساختی که همه راه‌هایی که از چین و آسیای مرکزی به کشور ما می‌رسند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این پروژه تنها ۳ کشور را متحد نمی کند بلکه انگلستان، فرانسه، بلژیک، آلمان، اتریش، مجارستان، صربستان، بلغارستان، ترکیه، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و چین را به هم متصل می کند. یک خط راه آهن ۸۲۹ کیلومتری که از باکو تا قارص امتداد دارد، بخش مهمی از خط کریدور مرکزی با گذرگاه خزر را تکمیل می کند. با این حال، اهمیت این پروژه در سال های آینده بهتر درک خواهد شد. زیرا تجارت بین چین و اروپا به ۱.۵ میلیارد دلار در روز رسیده است. پیش بینی می شود که این جریان تجاری به افزایش خود ادامه دهد و طی ۵ تا ۶ سال از ۲ میلیارد دلار در روز فراتر رود.» با بیان اهمیت ترکیه در این پروژه، ترکیه در یکی از نقاط کلیدی پروژه قرار دارد و مطالعات لازم برای اطمینان از ادامه پروژه انجام می شود.