Türkiye hızlı büyüyen ekonomisi, yüksek genç nüfus oranı, stratejik konumu, diğer pazarlara açılma kolaylığı ile birçok yatırımcının ilgi odağındaki (arayıp da bulamadığı) ülkelerin başında gelir. Özellikle son 20 yılda doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve yatırımcıya daha adil bir politika uygulaması Türkiye’ye olan yatırım talebini gün geçtikçe artırmaktadır. Güçlü, istikrarlı büyüyen sanayisi ve hizmet sektörü ile Türkiye, 2022 yılında yaklaşık 65.000 uluslararası yüksek sermayeli şirkete ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye coğrafi konumu sayesinde bulunduğu coğrafyada üstün bir hâkimiyet kurmaktadır. Asya ve Avrupa arasında bir nevi kapı niteliği taşıyan Türkiye, Batı’nın gelişmiş teknolojisini ve Doğu’nun yenilikçi yaklaşımını tek potada eritip ticari politikalarını bu doğrultuda sürdürmektedir. Bunun için son yıllarda hem alt yapı hizmetlerine hem de üretim merkezlerine verilen önem artmış ve gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. (Böylelikle son yıllarda Türkiye’de hem altyapı hizmetlerinde hem de üretim hizmetlerinde çok büyük atılımlar gözlemlenmiştir.)  Lojistikte de bölgesel bir üs haline gelen Türkiye, karayolu taşımacılığında Avrupa’nın en büyüğü olarak bilinmektedir. Denizcilik sektöründe de önemli atılımlar yapan Türkiye ulaşım altyapısını her geçen gün daha da genişletmektedir. Özellikle demiryolu taşımacılığındaki başarısını Çin merkezli mega proje olan Bir Kuşak Bir Yol ’un da tamamlanmasıyla birlikte daha da artıracak ve Türkiye’nin bölgedeki etkinliği de artacaktır.

Türkiye sahip olduğu eşsiz güzellikleri ile pek çok turiste ev sahipliği yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Tatil için gelen pek çok turist Türkiye’den bir ev sahibi olmak istemekte ve yabancıların Türkiye’den ev alma şartlarını araştırmaktadır. Özellikle son zamanlarda yabancıların Türkiye’de ev sahibi olma taleplerinin artış gösterdiği bilinmektedir.

 Türkiye doğal güzellikleriyle dünyada tanınmış bir ülke olmakla birlikte tarihi ile de ön plana çıkmaktadır. Ülke her köşesinde ayrı bir tarih ayrı bir medeniyet ayrı bir güzellik barındırmaktadır. Seksen bir şehire ev sahipliği yapan Türkiye’nin yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şehirlerini aşağıda derledik.