Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlığının kazanılması ve Türk vatandaşı olmak için gereken şartlar, yapılacak vatandaşlık başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak TBMM’nin, Türk Vatandaşlığı Kanunu üzerinde yaptığı değişikliklerden sonra yabancıların yatırımla veya gayrimenkul edinerek vatandaşlık kazanılmasını daha da kolaylaştırması neticesinde şartları en çok merak edilen başvuru yolu yatırımla veya gayrimenkul edinerek vatandaşlığa hak kazanma yolu olmuştur.

Biz de bu yazımızda yatırım yolu ile Türk vatandaşlığını kazanabilmenin şartlarını anlatacağız. Diğer yollar ile Türk vatandaşlığı kazanma şartlarına ………………..(buraya sitede genel başlık yapacağımız yerin linkini koyarsak yönlendirme daha kolay olur) linkinden ulaşabilirsiniz.

1-) Sabit Sermaye Yatırımı ile Türk Vatandaşlığı

 Minimum 500.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da Türk Lirası karşılığı ile sermaye yatırımı yapılması gerekmektedir. Daha önce 2.000.000 USD olan bu miktar, değişiklik sonrası 500.000 USD'ye düşürülmüştür. Yapılan sermaye yatırımı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenmelidir.

2-) Gayrimenkul Satın Alarak Türk Vatandaşlığı

 En az 250.000 ABD Doları veya farklı bir döviz ya da Türk Lirası değerinde olan bir taşınmazın tapu kaydına en az 3 yıl satılamayacağına dair şerh konulmak kaydıyla tescil edilmesi gerekir.

3-) İstihdam Yaratma Yoluyla Türk Vatandaşlığı

En az 50 kişiye istihdam yaratılması gerekiyor (son yasa değişikliği ile 100'den 50'ye düşürüldü). İstihdam, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmelidir.

4-) Bankalardaki Mevduat Yoluyla Türk Vatandaşlığı

Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bankalara en az 500.000 USD veya farklı bir döviz ya da Türk Lirası karşılığı tutarında mevduatın en az üç yıl tutulmak kaydıyla yatırılması gerekmektedir. İşlemin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmesi gerekir.

5-) Devlet Borçlanma Araçları ile Türk Vatandaşlığı

En az 500.000 ABD Doları tutarında veya farklı bir döviz ya da Türk Lirası tutarında devlet borçlanma aracının, en az üç yıl süreyle elde tutulmak kaydıyla satın alınması gerekmektedir. İşlemin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmesi gerekir.

6-) Yatırım Fonu Katılım Payı ile Türk Vatandaşlığı

Minimum 500.000 ABD Doları veya farklı bir döviz ya da Türk Lirası karşılığı tutarında girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı veya gayrimenkul yatırım fonu katılma payının en az üç yıl süreyle elde tutulmak kaydıyla satın alınması gerekir. İşlemin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenmesi gerekir.